Aksiyoner Hizmetten Reaksiyoner Hizmete

0
3094
Zor bir dönem yaşıyoruz. Her hizmet hareketine inanan insan gibi her gün başka bir acıyla uyanıyoruz.
Zalim zulmüyle cihana adını duyurmaya çalışır gibi hergun yeni bir işkenceyle karşımıza çıkıyor.
Zalimdir görevini yapıyor elbet Yüce Rabbim birgün hesabını kesecek ve onu o çok güvendiği makamıyla ve parasıyla yerin dibine geçirecek.Buna hepimiz inanıyoruz.
Evet zalim kendi köşesinde mutlak sonunu beklerken biz hizmet hareketi insanları ne yapıyoruz?
Hizmet hareketine bugünlere kadar salt bir gerçekle sadece  “cemaat ” denilerek geçilmeyecek işler yaptı.Örneklerini herkesin bildiği bu aksiyoner yapının meyveleri de 4 senedir silindirler altında ezilerek bitirilmeye çalışılıyor.
Okul ,gazete,televizyon,yurt,yayın evleri derken ona inanan insanların özel teşebbüsleriyle birlikte 1000 tane şirkete el konuldu.
Hizmet hareketi bu yapılan hamlelerin hepsine bugüne kadar üslubuna göre öncesinden aldığı önlemlerle ve sonrasındaki yaptıklarıyla hep aksiyoner cevaplar verdi.
Ama malesef ki son 15 temmuz sürecinden sonra yaşananlarla hizmet hareketi bu yapısını kaybetti veya yaşadığı travmadan ötürü geçici bir hafıza kaybı yaşıyor.
Hizmet hareketi hep alışık olduğumuz aksiyoner yapsindan malesef ki reaksiyoner bir yapıya dönüştü.
Her zaman kendi zamanın önünden giden bir yapıdan bu hale gelmesi hareket içinde derin bir muhasebeyi de doğurmaya başladı.(Ama bu bir sonraki yazımın okunusu diyerek devam ediyorum.)
Artık önden giden hizmet hareketi yerine yapılanlara cevap yetiştirmeye çalışan bir hizmet hareketi var karşımızda.
 Bu kadar baskı ve zulümler sonrasında bundan doğal ne var diyebilirsiniz!Ama örnekler aksiyonerliği korumak gerektiğini hatırlatıyor.
Hizmet hareketinin çekirdeği durumundaki Said Nursi Hazretlerinin “Nur” hareketi benzer şeyleri çok daha dar bir dairede yaşadığında bile hapiste irşad hareketiyle ,yazılan risalelerle, kazanılan yeni insanlarla baskı döneminde bile bir aksiyon içinde kalınmıştır.
Küçük planda da olsa hapisteki hizmet hareketi insanlarından da böyle haberler geliyor ama ya biz  dışarıdakiler olarak yeterince aksiyoner miyiz?
Malesef bu soru kendi içinde karmaşık bir yapı olan hizmet hareketi görevliler ve gönüllüler diye ikiye ayrılma yaşanmasıyla cevap buluyor.
Hala aktif görevliler olarak kalan bir kesim reaksiyoner yapıdan yana veya öyle olmaktan başka çareleri yok.
Görevliyken gönüllü hizmet hareketi insanları olanlar ise daha aksiyoner olmaktan yana iken ellerinde bir yaptırım gücü olmadığı için kendi çaplarında yaptıkları hizmetlerle büyük bir aksiyon içindeler.
Aksiyoner Hizmet hareketinin Türkiye ve dünyaya yaptığı katkılar ortada zulüm ve baskı altındakiler dışındakilerin daha çok yapacağı işler var.Yeter ki hizmet hareketi insanlarının  sınırsız enerjisinin kaynağı olan aksiyoner olmaktan geri durmasınlar.
 Hacı Osman
Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here