ByLock mağdurları okumalı

0
5801

Twitter hesabımda görüleceği üzre 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hukuk adına sözlenecek her sözün karşılığı olmadığı kanaatini taşıdığımdan bügüne kadar sosyal medyadan uzak durdum.

Darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY isnatlarıyla yüzbinlerce insan hakkında sorusturma açılmış ve iddia olunan yapının kendi içinde iletişiminin BYLOCK isimli uygulamayla yapıldığı iddia edilmiştir.

Bu kapsamda MİT, teşkilata özgü teknik istihbarat usul, araç ve yöntemleri kullanılmak suretiyle, Bylock uygulamasına ait dijital materyalleri elde ederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etmiştir.

Soruşturma sonucunda server’ı Litvanya’da bulunan BYLOCK uygulamasına erişim sağladıkları gerekçesiyle 102 bin kişilik şüpheli listesi oluşturulmuştur.

Bylock listeleri gerekçe gösterilerek vekilliklerini yaptığım bazı müvekkillerim tutuklanmıştır. MİT tarafından BYLOCK UYGULAMASINA dair hazırlanan gizli ibareli TEKNİK RAPOR, bir hukukçunun bilgi ve görgüsünü aşacak nitelikte bilişim/yazılım konusunda özel ve teknik bilgiler ihtiva ettiğinden CMK m:67/6 gereği tarafımızca UZMAN MÜTALAASI alınmıştır.

Türkiye’de mütalaa istediğimiz uzmanlar tutuklanacakları belirterek talebimize olumsuz cevap verdiler. Tarafımızca ABD California eyaleti, Los Angeles’te bulunan Quandary Peak Research adlı kurumda yazılım uzmanı olarak calışan Jason FRANKOVITZ’den uzman mütalaası alınmıştır.

Yaptığımız araştırma  ve aldığımız mütalaalar sonrasında Mit’in Bylock uygulamasına ait dijital materyalleri hukuka uygun yol ve yöntemlerle elde etmediği, ayrıca dijital materyallerin veri bütünlüğünün sağlanamadığı ortaya çıkmıştır.

Usulı itirazlar bir tarafa MİT’e ait TEKNİK RAPOR’un içeriğinde de sahtecilik şüphesi ortaya çıkmıştır. Tüm bu çalışmalarımız sonunda tutuklu müvekkilin yargılandığı ve kamuoyunda Tahşiye davası olarak bilinen Istanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 2015/281 E. nolu dosyaya, bugün itibariyle usuli itiralarımız gereği Bylock Listelerinin delil olarak dosyadan çıkartılması, mahkeme aksi kanaatteyse sahtecilik iddiamız gereği soruşturmanın genişletilmesi talepli ekleriyle birlikte 250 sayfalık BYLOCK SAVUNMA DILEKCESINI dosyaya sunduk.

Mit Teknik Raporu’na karşı ileri sürdüğümüz sahtecilik iddialarımız mahkemenin bilgi ve görgüsünü aşacak nitelikte, bilişim/yazılım konusunda özel ve teknik uzmanlık gerektiren hususlar olduğundan mahkeme konusunda uzman bir heyetten rapor aldırması maddi gerçeğin araştırılması yönünden bir zorunluluktur.

Mahkeme bu araştırmayı kendisi yapmayacaksa taleplerimizi bekletici mesele yaparak dosyayı kül halinde -Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gondererek yargılamayı durdurması gerekmektedir.

Mahkemenin taleplerimizi hiç araştırmadan reddetmesi, her ne kadar siyasi konjonktüre uygun olsada yasak delilin hükme esas alındığı gerçeğini değiştirmeyecektir.

Taleplerimizin reddi halinde biz hukukçulara düşen maddi gerceğin ortaya çıkması için yılmadan hukuki mücadeleyi sürdürmek olacaktır.

102 bin kişilik şüpheli listesi de düşünüldüğünde toplumsal  sorumluluğumuz gereği, -250 sayfadan oluşan Bylock savunma dilekçesi ve eklerini ile kamuoyuna paylaşmaya karar verdim.

Bu bloğu ziyaret eden herkes bila bedel Bylock savunma dilekçesini, uzman raporu ve tüm ekleri indirerek savunmalarında kullanabilir.

Ziyaretçilerin tavsiyeleri olursa veya varsa ellerinde bu mahiyette çalışmaları blogdaki maile göndermelerini rica ederim.

Av.Murat AKKOÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here