Neden “HERO=KAHRAMAN” Deyince Aklımıza HİZMET Geliyor?

0
2366
Herşey düzmece 15 Temmuz darbe davalarının sanık askerlerinden birinin  duruşmaya çıkarken üstüne giydiği “HERO” yazılı tişörtle başladı.
“HERO” yani Türkçe ifadesiyle “Kahraman” yazısını görür görmez bizim habercilikle alakası olmayan havuz canlıları hemen suya atladılar ve “-Cemaat ölmedi! Hala tişört üzerinden dışarıya mesaj veriyorlar!” diyerek üstün gazetecilik başarısı gösterdiler!
Daha sonra bu tartışmayı  daha farklı bir zemine çekildi.Tabi bütün bu haberleri gören BÜYÜK BAŞKAN(!)  “F*tö tutuklularına tek tip üniforma giydirilmeli !”  diyerek hemen olaya müdahil oldu.
Bunu duyan bazı aklı evvel modacılar aniden gelen ilhamlarla sabahlara kadar çalışıp bir üniforma kreasyonu bile hazırladılar!
“HERO” baskılı tişörtler birden sakıncalılar listesine alındı ve herşey Ankara üniversitesinde okuyan bir öğrencinin sınava girerken bu tişörtü giydiği için gözaltına alınmasıyla başladı. Sonra sırasıyla:
Antalya’da “HERO” tişörtü giyen garson “örgüt propagandası”ndan tutuklandı.
Sakarya ‘da “HERO” tişörtü giyen iki işçi gözaltına alındı.
Çanakkale’de “HERO” tişörtü giyen 17 yaşındaki bir genç gözaltına alındı.
En son bugün Antalya’da “HERO” tişörtü giyen ve her halinden CEMAAT insanları olmadığı anlaşılan 22 yaşındaki üniversiteli iki sevgili gözaltına alındı.
İşte son bir haftada olan olaylar normal demokratik bir ülke de olsa insanların komik haberler sayfasında okuyacağı gerçekler.
Bu “HERO” baskılı tişörtler birden bana “V for Vendetta” filmini aklıma getirdi.Filmin konusunu wikipedia da  ”  Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırının nasıl toplumsal hale geldiğini gösterir.” diye kısaca anlatır.
Bu filmde “V”  nin taktiği (5 Kasım 1605;  İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişimini yapan Guy Fawkes’u yüzünün şekli) maske direnişin bir simgesi olur.Ve diktatörün baskıcı yoğun propagandasından sonunda uyanan tüm halk “V” maskesi takarak sokağa çıkar direniş başlar.
Filmde geçen bir başka sahne ise “V” nin diktatörün televizyondaki propagandasını kırarak birkaç dakikalığına bile olsa halka anlattığı gerçeklerle halkı bir sonraki 5 kasımda parlemento binası önüne çağırır.
Hatırla 5 kasım gecesini Hatırla
Barutu ,ihaneti ve komployu
Hiçbir neden bilmiyorum ki gerekir tirsin
Barut komplosunun unutulmasını
“V”
Ne kadar tanıdık değil mi? Sadece bizim ki 5 kasım değil 15 temmuz barut kokan bu komployu kim unutabilir?
“Bu maskenin altındaki et ve kemiklerden oluşan yüz, benim benliğime ait değil.”
“Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!”
“V”
“V” bir isyanın sembolü olduğu gibi bugün de artık “HERO” tişörtleri bizim paranoyak diktatöre az da olsa tepkinin sembolü olabilir mi?
Aslında bende gayet iyi biliyorum ki”HERO” tişörtleri diktatöre isyanın ilk basamağı değil ama yine de umuyorum ki memleketin dört bir yanı hala adaletsizliklerle ve zulümlerle çevriliyken  3-5 tane de olsa diktatöre bir tişörtle bile olsa başkaldırabilecek hakşinas kişiler kalmıştır.
Ve son sözüm ise güneş balcıkla sıvanmıyor.  Erdoğan ne yaparsa yapsın “HERO” yani “KAHRAMAN” deyince akla “CEMAAT” yani “HİZMET” geliyor, “HIRSIZ” deyince de akla …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here