Fethullah Gülen: Son dilek olarak Erdoğan’ın yüzüne tükürmek isterim

0
2504

Pennslyvania’da oturan Fethullah Gülen, ABD’nin en itibarlı radyo istasyonlarından kamu radyosu olarak da tanınan NPR’a mülakat verdi.

Mülakatta Gülen’in idama gitmesi söz konusu olursa ”Eğer benim son bir dileğimi sorarlarsa derim ki: kim bu acılara neden olmuşsa, ve binlerce masuma baskı yapmışsa onun yüzüne tükürmek istiyorum.”

Mülakatı yapan NPR muhabiri Robert Siegel, ”Erdoğan’ı mı kast ediyorsunuz?” diye sorunca Gülen, ”Başka birisi olamaz ki.. Baskı yapan o” diye cevap veriyor.

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu da ziyaretime geldi

Gülen, hayatı boyunca darbelere karşı olduğunu tekrar ederken, geçmişte Türkiye’den ”İçlerinde 50 milletvekili ve Abdullah Gül ile Ahmet Davutoğlu’nun da olduğu binlerce kişinin kendisini ziyaret ettiğini” de ilk kez ifade ettiği görülüyor.

Gülen darbenin kendisi tarafından yapılmadığına dair şunu söylüyor: ”Ben Türkiye’den binlerce mil ötede yaşıyorum” derken eğer darbeyi yapan askerlerden bazıları onu aramış olup, onun fikrini sormuş olsaydı, onlara ”bir katl gerçekleştiriyorsunuz” derdim diyor.

Gülen, ABD’ye demokrasisi ve dünyadaki liderliği dolasıyla her zaman için hayranlık duyduğunu, burada özgürlük sahibi olduğunu da söyledi.

Gülen: ”Erdoğan beni ve Hareketi bitireceğini sanıyor”

Gülen, Erdoğan’ın ”Kendisini elimine ederek Hareti de bitireceğini” sandığını söyleyerek, bundan daha yanlış bir durum olmadığını söyledi ve kendisi olmasa da Hareketin süreceğini kaydetti.

Gülen: ”Türkiye’nin geleceğinden umutlu değilim”

Gülen, Türkiye için aydınlık bir gelecek görmediğini söylerken, buna rağmen bazı umudu olduğunu ve dua ettiğini kaydetti. Türkiye’nin NATO üyesi ve eskiden AB üye namzeti olduğunu söylerken, ”Demokraside gelişim ve düşünce farklılıklarına saygı gibi şeyleri istedik” dedi.

Gülen: Türk Anayasası kendisine Amerikan Anayasasını örnek almalı

Amerika 300 milyondan fazla homojen olmayan topluluğu olan bir ülke böyle bir anayasa ile yönetiliyor. Bu anayasa Türkiye için de çok etkili olur.

 

Kaynak: Washingtonhattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here