İnterpol, Türkiye’nin veri tabanı girişini askıya aldı

0
1707

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın (İnterpol), 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’nin aranan şahışlar veri tabanına giriş yetkisini askıya aldığı gündeme geldi.

Emniyet darbe girişiminden sonra 60 bin Hizmet Hareketi mensubu olduğunu iddia ettiği kişi için İnterpol’e bildirim yaptı. Ancak İnterpol sayının fazla olması gerekçesiyle ‘güven sorunu’ olduğunu belirterek, Türkiye’yi askıya aldı. Böylece kişiler mevcut pasaportuyla gezebiliyor. Sistemde isminin üzerine bir tahdit gözükmüyor.

Ülkelerin aradıkları şahsa ait pasaport bilgilerini kaydettikleri veri tabanı, İnterpol GBT’si olarak da biliniyor. Bu veri tabanına kayıtlı olan pasaport numarasını dünyanın neresinde olursa olsun sisteme takıldığı anda İnterpol harekete geçiyor ve kaçak şahıslar için gözetim işlemi yapılıyor. Ancak İnterpol’ün bu kararı bu kişilerin bu veri tabanına girmesini engelledi. Türkiye yaklaşık bir yıldır Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı’nın kararını değiştirmesi için girişimlerini sürdürüyor.

Özellikle Türkiye tarafından kanunsuz olarak iptal pasaportlar nedeniyle İnterpol tarafından bu kararın alındığı daha önce de kamuoyuna yansımıştı.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here