Alman Gazetesi, cezaevlerindeki çocukları yazdı

0
1712

Çocukluklari calindi Okul yasinda bile degiller ama parmaklıklar arkasında anneleriyle zindandalar. Türk yargı sisteminin keyfi uygulamalrindan 500’den fazla çocuk hapiste.

Gözaltında çocuklar mümkün değildir, kaygısız oynarlar.

Ayse Özdemir kantinden bir battaniye bulup plastik torba kaplar. Küçük bir hücreden dokuz aylık bebegi üstünde emekliyor ve hapis koşullarına annesi ile birlikte uyum sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye’de hapishanelerde büyümekte olan 500’den fazla bebekten biridir.

Ayse Özdemir Gerçek adı farklıdır. O tutuklandığında kızı 8 haftalık. Kocası diğer iki çocuğuklarina bakmaktadir. Özdemir, Türkiye’de darbe girişimine arkasında olmakta suclanan Gülen Hareketine yakinligi iddia ediliyor. İddiaya göre, ByLock Messenger hizmetini kullanmıştı. Türk hükümeti başta Gülenistlerin buni iletişim için kullanıldigina inanıyor.

Üç çocuk annesi israrla Bylock kullanmadigini söylemesine ragmen ve hala henüz bir iddianame olmamasına rağmen, yedi aydan beri tutuklu. Savcı onu tanıklıga zorluyorve “denileni yapmazsa” onu ve bebeği ömür boyu hapis cezası tehdit ediyormus.

Hapiste altı yaşından küçük 560 çocuk.

Kızı hiçbirseyi anlamiyor tabiki: ilaçlarin ve gıda kıt olması. Bayan Özdemir kapıda, polise ayakta görünce anne sütünden uzak kaldı, bu yüzden yeterince çocugunu besleyemiyor. Kocasi Mehmet Özdemir kaygiyla: “eşim darbe gecesi bir F16 ve bebeğim bir tank kontrol etmiştir, aksi halde cezalari bu kadar yüksek olamaz.”

Altı yaşından küçük 560 çocuk (Nisan 2017 itibariyle) Türk cezaevlerinde şu anda, 171 hala tutuklu ve 345 zaten mahkum. CHP milletvekilleri Gamze İlgezdi isteği üzerine Türk Adalet Bakanlığı’ndan yayınlanmıştır.

Cezaevlerindeki koşullar mahkûm olan çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi için uygun değildir. Gamze İlgezdi, bu ihlalleri çocukların durumunu konu alan bir rapor hazırladı. Bu nedenle acilen çocuklar dengeli ve gelişimi buna uygun beslenmesi gerektiğini sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, sadece temel ruhsal gelişim için imkanlar eksik.

Oyuncaklar yasak

lgezdi nin anlattigina göre ”Odundan yapılmış ve içinde pil vardır.” mazeretlerle hapishane yöneticilerine oyuncaklari kabul etmiyorlar. üç yıla kadar olan çocuklar tamamen oyuncaksik cünkü onlar “kres için çok kücük” olduklarından dolayi bir oyuncağı ihtiyaclari yokmus. Miraz bebek , 9 aylik ve 5.5 yasinda Poyraz Ali, Türk cezaevlerindeki çocukların tutukluluk kötü koşulların sadece iki örnektir.

Poyraz Ali atipik otizm hatsasi. Annesi Zeynep Bakır gözaltına alındıginda, o iki buçuk yaşındaydi, bu tam üç yıl önce oldu. Annesi izni için başvurduğunda olağanüstü hal ilan edildi. Ağustos 2016 yılında bayan Bakir Karadeniz kıyısında olan Trabzon cezaevinden Silivri’ye taşındı. Oğlu Poyraz Ali başlangıçta Trabzon babasıyla birlikte kalmasına rağmen Gebze hapisahanesine götürülen anne bebegini Kasım 2016 yanına aldı.

Poyraz Ali sağlık durumundan dolayı özel bakima ihtiyaci var, ancak hapishanede temel ihtiyaçlar bile karsilanmamaktadir. Baba Emrah Bakır: Bu hapis olmadan öncede oğlumun ihtiyaçlarını karşılamakta yeterince zorlaniyorduk” diyor. “ Onu altı Aydan beri gerekli olan tedavilerini veremiyoruz. ”

Metal detektörlerle bebek bezlerini arıyorlar

Ayrıca, özellikle yetkililerin davranışlarından bebek ekstrem stress altinda oluyor. Örneğin, görevliler , yaşandığı gibi birçok kez, bir metal detektörü ile çocugun bezini inceliyor. Bakir ailesi kanunen gecerli olan serbest dolasma başvurusunda coktan bulundu. Ancak, siyasi mahkumlar için koşullar olağanüstü hal den beri şiddetlendi.

Cezaevinde çocuklar için, ayri yatak bulunmaktadır. Üç yaşından küçük çocuklar kreş ve çocuk parkına gidiş gibi temel haklardan mahrum edildi, kendi yaşıtları ile oynayamıyorlar.

Adalet Bakanlığı göre 560 çocuktan sadece 100 açık alan imkanı var ve gökyüzünü görebilirler.

İlgezdi raporunda Türk cezaevlerindeki çocuklara yönelik mevcut durum açıkça çocuk haklarının BM kararıni ihlal etmektedir. Ilgezdis israrla cocuklara hapishane dışında kreşler, oyuncak sınırlamanın kaldırmasini, çocuklu kadınlar için özel hapishanelerin ve velilerin uzun açık ziyaretlerin imkân tanınması öneriyor.

Kolluk kuvvetlerinin keyfi uygulamalari Bebek Miraz cezaevinde 3 ay boyunca annesi Gülistan Diken Akbaba beraberdir. Dokuz aylık bebek son zamanlarda hastalandı ve hastaneye kolluk kuvvetleri tarafından getirildi. Hala üç yılllik tutuklu bulunan Annesine oğlunu eşlik izni verilmedi.

Buna karşılık, baba Cengiz Zaza Akbaba şikayetçi oldu: ” Anne çocuk ayrı olamaz. Cocuk gelişme aşamasında ve her an sağlık yardımına muhtaç durumda. Hatta hastaneye niye getirildi bilmiyoruz. ”

Gebze’ye taşındı önce Bebek Miraz. Bakırköy’de ilk sekiz hafta annesiyle birlikte oldu. Akbaba Bakırköy’de sayısız sorunları olmuştu, “Biz sadece bir cam pencereden görebiliyordu ve hatta Miraz icin ilac bile götüremiyorduk. Şimdi bir gün için onu alabiliriz. Babasi, Miraza bir suçlu gibi davranildigina şikayetci. Bakırköy’deki Kolluk kuvvetlerinin OHAL nedeniyle sınırsız yetkileri var.

Siyasi tutsaklara karşı ayrımcılık

Ezgi Duman, bir avukat …. olağanüstü hal içindeki koşulları söyle özetledi: “hapishaneler son derece tıka basa doldu. kişi başına yeterli alan ve su yok. Bu koşullar çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için yetersiz kalmaktadır. ”

Ceza hukuku hükümleri altı yaşına kadar olan çocuklarla kadınları yapın koşullarla onun serbest bırakılması kontrollü boşluk hakkı önce iki yıl. Ama bu yasanın uygulanmasında sorunlar var. Hapishaneler siyasi mahkumn kadınlarin, hiçbir iyi durum sertifikasi sağlamiyor. Bu sertifikalar düzenlenmiş denetime tabi değildir. “Avukat Duman.

Kontröllü tutuksuzluk umudu

Cengiz Zaza Akbaba, Mirazin babası, eşinin cezaevinde haksız yere kaldigindan emin: esim Kadınlar Günü eylemlerine ve Nevruz törenine katilmistir ve sacma sapan kanıtlarla mahkum oldu. Savcılık davayi tekrar acmak istemiyor cünkü yeniden is cikacak ve esimin durumu bir emsal olabileceginden cekiniliyor.” Akbaba istediği tek şey eşinin ve çocuğunun serbest geçiş hakklarini verilmesidir: “Tekrar ayaklarının altında serbestzemini hissetmesini temenni ediyorum.”

Almancadan Umur Yedikardeş. Azınlıkların konuyla yüzeysel İstanbul Universitat ve fırsatlar Galatasaray’da Communications okudu. Halen Cumhuriyet ve Agos dahil olmak üzere çeşitli gazete ve dergiler için serbest olarak çalışmaktadır.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here