‘Yeni bir Körfez Savaşı çıkabilir’

0
774

Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, Katar ve Arap ülkeleri arasındaki krizin yeni bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu

Almany Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Katar krizinin savaşla sonuçlanabileceği uyarısında bulundu.

ABD tarafından da desteklenen ve Suudi Arabistan öncülüğündeki çok sayıda ülkenin ekonomik ve diplomatik ambargo uyguladığı Katarla ilgili uyarılarda bulunan Gabriel, durumun kötüleşmesi halinde yeni bir savaşın patlak verebileceğini söyledi.

Tırmanan gerilime rağmen barış ve uzlaşma için hala bir şans bulunduğunu söyleyen Gabriel, “Bu anlaşmazlığın savaşa sürüklenme tahlikesi var, kardeş toplumların ve komşularının tutumu dramatik” diye konuştu.

Frankfurter Allgemeine Zeitung’a konuşan Bakan Gabriel, krizle ilgili hem bölge ülkeleri hem de Türkiye ile temasta olduğunu da kaydetti.

Gabriel, son günlerde konuyla ilgli olarak, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye, İran ve Kuveytli mevkidaşları ile doğrudan ya da telefonla oldukça yoğun bir biçimde görüştüğünü söyledi.

Taraflar arasında temas ve uzlaşı telkininde bulunduğunu ifade eden Gabriel, barış için hala bir şans olduğunu sözlerine ekledi.

Geçen hafta patlak veren krizde, Suudia Arabistan ve 9 ülke Katar’ı “teröre destek vermekle” suçlarken, Katar ile her türlü ilişkileri dondurdu. ABD’nin de Katar’ı “teröre destek veren ülke” olarak ilan etmesinin ardından Katar’a sadece Türkiye ve İran destek açıkladı.

Erdoğan sık sık Katar’ı savunan konuşmalar yaparken, bu ülkeye çok sayıda Türk gıda maddesi gönderildi. Gıda kıtlığı korkusu ile Katarlılar Türk ürünlerine yöneldi.

ABD Başkanı Donald Trump Katar’ı uzun yıllardır terörü destekleyen bir ülke olarak tanımladı. ABD Başkanı, cuma günü (9 Haziran) Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Katar’ın tarihsel olarak teröre üst düzeyde destek verdiğini belirterek, bu desteğin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Trump üç gün önce Twiter üzerinden de, “Ortadoğu’ya yaptığım son ziyarette radikal ideolojilerin artık finanse edilmemesi gerektiğini söyledim. Liderler Katar’ı işaret etti” demişti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn Trump’ın açıklamalarının memnun edici olduğunu duyurdu.

Artı Gerçek

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here