Trump kabinesinde, şimdi de Adalet Bakanı ifade verecek

0
733

Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rus büyükelçi ile görüştüğünü inkar eden ancak daha sonra bu görüşmeyi kabul eden ABD Adalet Bakanı Sessions da ifade verecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rusya ile işbirliği yaptığı iddiaları giderek derinleşiyor. Konuyla ilgili yürütülen soruşturma ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’a dayandı.

Sessions daha önce, Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rusya’nın ABD Büyükelçisi ile görüşme yaptığını inkar etmiş daha sonra da bu görüşmeyi doğrulamış, iki kez biraraya geldiklerini itiraf etmişti. Sessions konuyla ilgili Senato İstihbarat Komitesi’nde ifade vermeyi kabul etti.

Geçtiğimiz günler de Trump’ın Rusya soruşturması nedeniyle görevden aldığı FBI eski Başkanı James Comey Komite’de ifade vermiş ve Trump’ı “yalancı” olmakla suçlamış, Beyaz Saray da yaptığı açıklamada “Başkan yalancı değil” demişti.

Rusya-Trump bağı nedeniyle başlatılan soruşturmada Sessions kendini muaf tutmasına rağmen Komite’de ifade vermeyi kabul etmek durumunda kaldı.

Adalet Bakanı, Rus Büyükelçi Sergey Kislyak ile daha çok kez bir araya gelip gelmediğiyle ilgili sorulara maruz kalmıştı. Demokrat Partili senatörler ikilinin Nisan 2016’da Washington’da dış politika ile ilgili bir etkinlikte buluşmalarını sorgulamış, ancak Adalet Bakanlığı Sessions’ın etkinlikte bulunmasına karşın Büyükelçi ile görüşmediğini açıklamıştı.

COMEY KRİZİ TRUMP’I DA İÇİNE ÇEKİYOR

Senato ve Temsilciler Meclisi olarak iki kamaradan oluşan ABD Kongresi’nde Tahsisler Komitesi’ni Adalet Bakanlığı’nın bütçesi hakkında bilgilendirmek Bakan’ın en önemli görevlerinden. Sessions’ın bu görevi daha öncesinde Adalet Bakanı Yardımcısı’na delege etmesi Rusya soruşturmasının kendisini esas işlerinden alıkoyduğunun bir göstergesi olarak yorumlandı.

Sessions, mektubunda İstihbarat Komitesi’ndeki ifadenin kamu önünde mi yoksa gizli oturumda mı yapılacağına dair bir bilgi vermedi. Canlı yayında ifade veren Comey daha sonra da gizli bilgilere değinen ifadesine kapalı bir oturumda devam etmişti.

Artı Gerçek

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here