Zarrap avukatlarından Erdoğan ziyareti öncesi süpriz talep

0
1866

Reza Zarrab, avukatı Benjamin Brafman yoluyla Mahkemeye başvurarak, daha önce 18 Mayıs’ta yapılması planlanan celsesinin ‘iptal’ edilmesini talep etti.

18 Mayıs’daki celsede Reza Zarrab’ın savunması, 2014 yılının Eylül ayından beri FBI tarafından izlendiği bilinen kendi ‘hotmail’ hesabından alınan kanıtların geçersiz olmasını talep edecekti.

Bunun nedeni olarak da 17, 25 Aralık yolsuzluk davalarında kullanılan polis raporlarının Türkiye’de geçersiz sayıldığı ve kendisi hakkındaki suçlamaların Türkiye’de düştüğünden yola çıkarak, 18 Aralık polis raporunu kullanarak Zarrab’ın emaillerini bakma yetkisi alan FBI’ın bu yetkisinin geçersiz olması gerektiğini iddia edecekti.

Zarrab savunmasının bizzat emaillerinin geçersiz sayılması talebinden vazgeçmesi ilginç bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Bunun nedenini bilmek tabi ki şimdilik güç ama Erdoğan’ın ABD ziyaretinden sadece bir gün sonra gerçekleşecek bu celse yapılmış olsaydı hiç şüphesiz tekrar 17, 25 Aralık yolsuzluk davaları tartışılacak, bu iddialar ve olaylar bu kez Amerikan basınına yansıyabilecekti.

Önceki Başsavcı Preet Bharara, 18 Aralık polis raporundaki iddiaların FBI’in kendi kanıtları ile örtüştüğünü kaydetmiş, bu polis raporunu referans olarak kullanacağını açıkça göstermiş, o raporun büyük kısmını İngilizceye çevirerek, ek iddianamelerde ek olarak mahkemeye sunmuştu.

Yargıç Giuliani’ye Yeni Sorular Sordu

Geçen hafta 2 Mayıs’ta mahkeme toplanarak, Zarrab’ın avukatları olmak isteyen Giuliani ve Mukasey’in uygunluklarının ilk celsesi yapılmıştı. 11 Mayıs tarihinde ikinci celse yapılacak. 2. celse öncesi ise yargıç Berman, ilk celsenin devamı olarak Giuliani ve Mukasey’e yeni bazı sorular sordu.

2 Mayıs tarihli celsede Zarrab’ın duruşmada bulunan avukatı Brafman, Giuliani’nin Türk hükümetine lobicilik yapmak yanında aynı zamanda farklı şekillerde ve zamanlarda ABD hükümetine de yardımcı olduğunu, bazen ücretli bazen ücretsiz iş yaptığını kaydetmişti. Berman yeni dilekçesinde ise Mukasey ve Giuliani’den  kişisel veya şirket olarak ABD’yi ve ABD kurumlarını tam olarak hangi konularda temsil ettiğini, bu temsillerin parasal veya para karşılığı yapılıp, yapılmadığını sordu.

 

 

İlhan Tanır-Washington Hattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here