Erdoğan Zarrap için neleri feda edecek

0
3012

Reza Zarrap davası Erdoğan’ın kabusu olmaya devam ediyor.

Erdoğan’ın kabusu, Türkiye’nin kabusuna dönüyor.

Son 2 günde yaşananları çok kısa bir şekilde bakacak olursak, Erdoğan’ın Reza Zarrap davasından yırtmak adına, ülkeyi tümden ateşe atmaya ve binlerce insanın ölmesine neden olacak adımlar atmadan geri durmayacağını gördük.

Neler oldu son iki günde.

24 Nisan 2016 pazartesi.

Reza Zarrap ve Halk Bank genel müdür yardımcısı Hakan Atilla hakim karşısına çıktı.

Bu duruşmada en önemli olan konu, Zarrap tarafından yeni tutulan avukatların mahkeme tarafından kabul edilip edilmeyeceği idi.

Zarrap avukat kadrosuna eski New York Belediye Başkanı Rudolph (Rudy) Giuliani’yi kattı.

Bu ismin Türkiye’ye gelerek Erdoğan ile Zarrap davası hakkında konuştuğu ortaya çıkmıştı.

Bu iddiayı Giulianiy de kabul etti ve bununla ilgili belgeleri mahkemeye sundu.

Giulianiy verdiği belgelerde, Erdoğan’ın Zarrap davasının bir siyasi dava haline dönüştürmeye çalıştığınında ilanını yapmış oldu.

İşte mahkeme bu konuyu konuşmak üzere duruşma gerçekleştirdi ve savcılık, Zarrap ile Türkiye’deki üst düzey yetkililerin bağlantılarını ortaya koyacağız diyerek, Giulianiy’nin bu planını boşa çıkaracağını ilan etti.

25 nisan 2017 salı sabah

Zarrap davasının neticelenmesinden hemen ertesi Türkiye, ABD ve koalisyon güçlerinin itirazlarına rağmen, IŞİD ile mücadele eden PYD’ye hava harekatı düzenledi.

ABD aynı gün açıkça bu saldırının kendileri tarafından onaylanmadığını ilan etti.

Yetmedi, ABD Dış ilişkiler komitesi başkanı R. Haass “Türkiye’nin Kürtlere saldırıları gösterdi ki artık partner değiller. Politika değiştirme vakti!” dedi.

25 Nisan 2017 akşam saatleri

Amerika’nın en güvenilir ve prestijli haber sitesi Politico, Erdoğan tarafından ABD’de lobicilik işleri için tuttuğu Micheal Flynn ile Rusya arasındaki bağlantıları hakkında detaylı bir dosya yayınladı.

Dosyada, Erdoğan tarafından kontrol edile lobicilik şirketleri ve ABD’de faliyet gösteren bazı kuruluşların rusların kontrolünde olduğunu belge ve bilgileri ile yayınladı.

Daha sonra senatodan Micheal Flynn tarafından alınan paranın ve yaptığı faliyetin yasalara aykırı olduğu açıklaması yapıldı.

 

25 Nisan 2017 Gecesi

Erdoğan Reuters haber ajansına yaptığı röportajda, Reza Zarrap hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıkça Trump ile mayıs ayında yapacakları görüşmenin en önemli konusunun Zarrap olacağını açıkladı.

Zarrap ilk yakalandığında,”bizi ilgilendiren bir konu değil” diyen Erdoğan, dün Zarrap’ın Türkiye vatandaşı olduğunu ve haklarını savunacağını söyledi.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor.

1- ABD mahkemeleri Zarrap davasının bir siyasi dava haline gelmesine izin vermeyeceğini ilan etti. Bu Erdoğan’ın kabusunun artacağının ilanı oldu.

2- Erdoğan mahkemenin bu kararı ve bu karara ABD tarafından müdahele edilmemesine karşı adım atarak, PYD’yi bombalayarak, siz istediğimi yapmaz iseniz, bende sizin müttefikinizi bombalar ve sizi zor duruma sokarım mesajı verdi.

3- Erdoğan’ın bu adımına karşı ABD, hem politikamızı değiştiririz, hemde ABD’de kurduğun ve idare ettiğin kuruluşların neler yaptığının farkındayız ve bunları önüne koyarız hamlesi geldi.

4- Erdoğan direk ve bizzat kendisi, Trump ile Zarrap konusunu konuşacağını açıklayarak, Zarrap davasının bir tarafı olduğunu ABD’ye mesaj verdi.

Bu mesaj ile ABD’ye aynı zamanda şu mesajı da verdi:

Zarrap davasından kurtulma adına, IŞİD’e karşı yapılacak her türlü operasyonda türk askerini vermeye hazırım.

Zira, Zarrap davası ile beraber, Trump ile konuşacakları konular arasında Suriye ve IŞİD meselesininde konuşulacağını açıkladı.

Şimdi soru şu;

Erdoğan Zarrap kabusundan kurtulmak adına, bu ülke insanına Erdoğan hangi kabusları yaşatacak.

Zarrap davasından kurtulmak adına ne gibi tavizler verecek.

Erdoğan bu kabustan kurtulma adına her türlü tavizi verebileceğinin işaretini verdi.

Önümüzdeki günler, ABD’nin hangi hamleleri yapacağını ve buna karşı Erdoğan’ın neleri feda edebileceğini bize daha net gösterecektir.

 

Fuat BARAN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here