Gaziantep katliamını yapan IŞİD derneği hala aktif

0
633

IŞİD’in Antep’teki kına gecesi katliamının sanıklarından Bahaa Alden Najeep’ın başkanlığını yaptığı ve “ÖSO’ya lojistik destek” amacıyla kurulduğu itiraf edilen derneğin faaliyetlerinin hala sürdüğü ortaya çıktı.

 

Gaziantep’te IŞİD’in bir kına gecesinde gerçekleştirdiği katliama ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve hakkında IŞİD üyeliğinden dava açılan Bahaa Alden Najeep’ın başkanlığını yaptığı derneğin, valiliğin “insani yardım dernekleri” kategorisinde olduğu ve halen faaliyette olduğu öğrenildi. Najeep, söz konusu derneği ÖSO’ya destek için kurduklarını söylemişti.

Evrensel’den Tamer Arda Erşin’in haberine göre, Antep’te IŞİD davasında yargılanan Bahaa Alden Najeep’in başkanlığını yaptığı Suriyeli Gençleri Eğitme ve Geliştirme Derneği’nin Antep Valiliği’nde “insani yardım dernekleri” statüsünde kayıtlı olduğu ve hala faaliyetlerini sürdürdüğü ortaya çıktı. Üstelik Najeep ifadesinde bu derneği ÖSO’ya telsiz gibi malzemeleri göndermek için kurduğunu itiraf etmişti.

–>

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen, 10 Ekim Ankara katliamı ve Antep kına gecesi katliamının faillerinden Mehmet Kadir Cabael hakkında hazırlanan polis fezlekesinde, IŞİD üyeliğinden hakkında dava açılan Suriyeli Gençleri Eğitme ve Geliştirme Derneği Başkanı Bahaa Alden Najeep ifadesi yer almıştı. Najeep ifadesinde Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le, 2014 yılında Kobanê eylemleri sonrasında görüştüklerini ileri sürerek, “Suriyelilerin sorunları ve özellikle Kobanê eylemlerinde beni toplantıya çağırdı. Her iki ayda bir beni çağırırlar, toplantılara katılırım” iddiasında bulunmuştu. Fatma Şahin ise yazılı açıklama yaparak bu iddianın doğru olmadığını savunmuştu.

Najeep aynı ifadesinde “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yöneticilerinin isteği üzerine kurdum.Derneğin amacı ABD ve diğer ülkelerden gelen yardımları Suriye’ye geçirmek. Gelen yardımlar arasında yer alan telsizleri Suriye’ye gönderdim” dediği Suriyeli Gençleri Eğitme ve Geliştirme Derneği Antep Valiliğinde “İnsani yardım derneği” olarak kayıtlı ve halen faaliyette.

Valiye göçmen kaçakçılığı suçlaması

İnsan kaçakçılığı suçundan tutuklanan Vali Yardımcısının şoförü M.K., ifadesinde, Valinin emirleri doğrultusunda hareket ettiğini söyleyerek, “Vali yardımcısı vasıtasıyla gelen istekleri Valimize iletmişimdir. İzinsiz hiçbir şey yapmadım, kaçakçılıkla bir alakam yoktur, hiçbir şekilde göçmen kaçakçılığı yapmadım Vali beyin emirleri doğrultusunda işlem yaptım, onun emirleri dışında hiçbir işe kalkışmadım” diye kendisini savunmuştu. Antep Belediye Başkanı Fatma Şahin de, Antep’te IŞİD mahallesi olduğu söylemlerini yalanlamıştı.

Şahin, “Bu söylemler turizme zarar veriyor. Ben bu şehirde kalıyorum ve böyle bir mahalle görmedim. Gitmediğim mahalle yok. Benim şehrimde IŞİD mahallesi yoktur” demişti.

 

GAZETE YOLCULUK

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here