Binali Yıldırım : Sonuçları tanımazsan ne yazar

0
1232

Başbakan Binali Yıldırım Anayasa değişikliğine ilişkin halkoylamasıyla ilgili olarak referandumun “şeffaf” bir şekilde yapıldığını, “sınırsız propaganda alanı” sağlandığını söyledi.

AKP 116. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Yıldırım’ın sözleri özetle şöyle:

“Doğu ve Güneydoğu örgütlerin çağrılarına prim vermedi”

* Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen ‘evet’ oylarında anlamlı artış oldu.

* Bu tablo bölgenin terör örgütlerinin çağrılarına prim vermediğini açıkça ortaya koymuştur.

“Sonuçları tanımazsan ne yazar”

* Kılıçdaroğlu’nun 50 milyona yakın insanımızın sandığa giderek oyunu kullandığı bir seçime gölge düşürme çabası hem üzücüdür, hem de büyük talihsizliktir. Bir anamuhalefet partisi başkanının siyasette her türlü sonucun sokakta değil, sandıkta olduğu gerçeğini bilmesi gerekir.

* [Kılıçdaroğlu’na] Milletin kabul ettiğini sen kabul etmezsen ne yazar. Millete fatura çıkaracağına başarısızlığı kendinde ara. Eğer sen bu sonuçları tanımazsan, bu sonuçları ortaya koyan millet de seni tanımaz kardeşim.

“Sokak faaliyetine rıza gösteremeyiz”

 

* Çeşitli iletişim mecraları kullanılarak insanları sokağa davet etmek, sonuçları tanımamak asla ve asla kabul edilemez.

* Milletin iradesine saygı duyduğunu ifade etmek yerine, sandıktan çıkan sonuca gölge düşürme çabası boştur, anlamsızdır, faydasızdır. Bu en başta oy veren vatandaşlarımıza yapılmış çok büyük ayıptır ve haksızlıktır.

* Türkiye bir hukuk devletidir, hiçbir anarşiye, sokak faaliyetine, yasaları çiğneyecek hiçbir fiili duruma rıza göstermemiz söz konusu değildir.

“Şeffaf referandum – sınırsız propaganda”

* Anamuhalefet partisi, Türkiye’de şeffaf bir şekilde yapılan, sınırsız bir propaganda alanı sağlanan ve içeriden, dışarıdan yedi düvelin izlediği, taraf olduğu bir halk oylamasının sonucunu hazmetmek zorunda.

* Demokrasiye inanıyorsa, demokrasiyi içselleştirmişse hazmetmek mecburiyetinde.

2019’da iki seçim

* 2019’da iki seçimimiz var; Bir tanesi 2019 Mart sonu yerel seçimler, belediye seçimleri, bir de 3 Kasım 2019’da yaptığımız bu anayasa değişikliğine göre birleştirilmiş Meclis ve Cumhurbaşkanı seçimleri olacak. Bunun dışında Türkiye’nin gündeminde herhangi bir seçim yok.

“Mesajı aldık”

* Yapılan bu itirazlar Yüksek Seçim Kurulu’nun değerlendirmesi sonucu kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bizim onun üzerine bir laf söylememiz yanlış olur.

* Biz de kendi payımıza düşen mesajı aldık. Mesaj, ‘Tamam, AK Parti’ye olan güven devam ediyor ancak şu şu hususlarda da daha dikkatli olmanız gerekiyor’ diye bize bir de not düşüyor. Bu yüzden de gerek yerel yönetimlerde gerek teşkilatlarımızda gerek hükümet faaliyetlerinde vatandaş memnuniyetini daha artıracak ne gerekiyorsa o hususlarda adımlar atacağız.

 

Bianet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here