“Erdoğan Lahey’de yargılanmalıdır”

0
1552

Washington Times, CumhurbaşkanıErdoğan ile ilgili çok ağır ifadelerin ve suçlamaların yer aldığı özel kapak dosyası yayınladı.

‘Türkiye yol ayrımında’ başlıklı dosyada,  ABD Temsilciler Meclisi, ‘Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler’ Alt Komitesi Başkanı Dana Rohrabacher’in yanısıra, eski başkanlardan Ronald Reagan’ın Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Robert McFarlane, Pentagon görevlisi Michael Rubin, Hudson Institute’den kıdemli uzman Eric Brown, ABD ordusundan emekli Tuğgeneral Ernie Audino ve polis müdürü Ahmet Yayla’nın makaleleri yer aldı.

ABD Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert McFarlane ise aynı dosya içerisinde yer alan ‘Tavizsiz Türkiye Sevdası’ başlıklı makalesinde, Türkiye’nin terörizmle mücadelede önemli bir aktör olduğunu ancak, bu mücadelede artık güvenilir bir müttefik olmadığını öne sürdü. McFarlane’e göre bunun sebebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açık bir şekilde radikal İslamcı siyasetten yana olması.

Robert McFarlane makalesinde öne çıkan bir diğer önemli nokta, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD’e destek ve İran’a yasadışı para transferi belgelenmiştir’ ifadesi. McFarlane, makalenin devamında, “Türkiye 2015 yılında kendi toprakları içinde IŞİD’e karşı önceden planlı tek bir terör operasyonu yapmadı” diyerek Türkiye’yi açıkça teröre destek olmakla suçluyor.

McFarlane makalesinin sonuç kısmında kendi çözüm önerilerini şöyle sıralıyor:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde ‘terörizme destekten’ yargılanma yolu açılmalıdır. Batı, Türkiye’deki NATO güçlerini geri çekmeli ve diğer ülkelere hassas silahlar konuşlanmalıdır…. Ticari yaptırımlar da düşünülebilir.”

McFarlane yazısında “Türk halkıyla birleşmek” ten söz ediyor. Şöyle diyor:

“Washington ancak Cumhuriyet yasalarıyla istikrarın geleceğine inanan Türkiye’deki Türk, Kürt, Müslüman, Müslüman olmayan tüm kitlelere ulaşmalıdır. Türkiye’deki basının tekrar özgürlüğüne kavuşması için yapılan faaliyetleri ve insani yardım gayretlerini teşvik etmelidir.”

 

Aktifhaber

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here