Havuz yazarı 16 nisan sonrasında kurban edilecek AKP’li isimleri ifşa etti

0
4292

Havuz yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, bugünkü yazısıyla hem 16 nisanda hayır veya güçsüz bir evet çıkması halinde ordu içinde meydana gelebilecek hareketlenmeden bahsetmiş, hemde, orduya kurban olarak verilmesi düşünülen isimleri ilan etmiş.

İşte yazının o kısımları

Dünkü yazımda TSK’daki 3 parçalı siyasal yapı tablosunu aktarmıştım. Mevcut askeri-politik grupların fotosunu çekmiştim.
Alt rütbelerde Fetullahçılar ve tüm kademelere dağılmış kendine Atatürkçü, karşıdakine Perinçekçi ya da Türkeşçi diyen iki ayrı kanat.
2017 Türkiye’sinin ordusundaki vaziyet budur.
Bir ülke düşünün yüzde 50 oy alan bir iktidar partisi var ve o ülkenin subayları arasında bu partiye sempati yüzde 1 bile değil. Üstelik o orduda güçlü bir vesayetçilik, darbecilik, cuntacılık geleneği var. O ülkede bahsi geçen partiye destek zayıflarsa, siyasi istikrar bozulursa ve yürütme organı güçsüz düşerse ne olur?
Elbette askeri vesayet bir şekilde yeniden iktidara ortak olur ya da becerebilirse idareyi ele alır.
Hiç şüpheniz olmasın ki bürokrasinin ve yargının önemli kısmı da askerlerin kuyruğuna takılır.

İktidar ortağı olacak ordu kamuoyunun ilk isteyeceği taviz AK Parti blokunda şu an zayıf bileşen görülen ve toplumsal gücü aşırı azalmış olanların kellesidir. Çok açık ve nettir bu. Bu en başta mevcut ordu kamuoyunun tamamı tarafından nefret edilen Abdullah Gül ve Bülent Arınç gibi isimler ve onlar gibi AK Parti kamuoyu ve medyası içindeki iktidarsız kesimdir. Recep Tayyip Erdoğan ise karakteri itibariyle arkadaşlarının kellesini asla teslim etmek istemeyecektir ve çatışma doğacaktır.
Şimdi eminim ki bana binlerce mail gelecek, eğer kötü skor gelirse ilk olarak ordu kamuoyunca kellesi hedeflenen bu isimler niye ‘evet’i desteklemiyor hatta bazıları ‘hayır’ çıkmasını ülke için daha olumlu görüyor? Analizini şu an yapmıyorum.
Ciddi bir körlük ve akrep yanılgısı durumu AK Parti’nin bazı aktörlerinde ve kimi aydınlarda maalesef var. Böyle bir dönemde AK Parti içi fraksiyon kavgası vermenin kendisi zaten herkes için büyük körlüktür. 16 Nisan’da en az 55-45 gibi güçlü bir ‘evet’in gelmesi bütün bu ihtimalleri şu an için ortadan kaldıracaktır. Ortam durulacaktır.
Ordu ve devlet içindeki kıpırdanmalar sönecektir.
Daha özgüvenli ve ferahlamış bir Türkiye olacaktır. Aksi halde manzara fenadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here