“ABD İncirlik Üssü’nü boşaltıyor”

0
1678

İsrail basını, ABD’nin Kuzey Suriye’de dört hava üssünün genişletilme çalışmasına ek olarak yeni bir üssün inşa edileceğini iddia etti. Haberde, ABD hava kuvvetlerinin, İncirlik üssünden Suriye’deki bu üslere nakledileceği öne sürüldü.

İsrail’de istihbarat servisine yakın olduğu belirtilen haber sitesi Debka, ABD’nin 2002 yılından bu yana aktif olarak kullandığı İncirlik’teki askerlerini çekmeyi planladığını yazdı. Buna göre, İncirlik’teki askerleri Suriye’deki beş üsse konuşlandırılacak.

Kuzey Suriye’de olduğu belirtilen söz konusu üslerin merkezi, DAİŞ’in başkent ilan ettiği Rakka’nın 40 kilometre batısındaki Tabka olacak. Diğer üslerse Rimelan’daki Hajar, Qamişlo’da hali hazırda hizmet veren iki üs ile Kobanê’deki bir üs.

Tabka’nın İncirlik’teki 2 bin 500 ABD personeline ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarlandığını kaydedilen haberde, “Çalışmalar sona erdiği, yükselen üsler olanak verdiğinde Rusya’nın Suriye’deki savaş uçağı ve helikopterlerinin sayısının iki katı kadar hava aracı konuşlandırabilecek” denildi.

ABD’nin bu kararı almasına gerekçe olarak da “ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la arasındaki bağları soğutma istediği” gösterildi.

‘ALMANYA, İNCİRLİK’TEKİ ASKERLERİNİ KIBRIS YA DA ÜRDÜN’E TAŞIMAYI PLANLIYOR’

Öte yandan haberde ABD gibi Almanya’nın da İncirlik’ten ayrılmaya hazırlandığı iddia edildi. Ankara ile son dönemde yaşanan gerilim nedeniyle bu yönde bir karar aldığı öne sürülen Berlin yönetiminin, İncirlik’teki askerlerini Kıbrıs ve Ürdün’e nakletmeyi planladığı kaydedildi.

 

Aktifhaber

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here