Zarrap davasında mahkeme Türk Hükümeti ile Giuliani arasındaki sözleşmeyi istedi

0
1133

Salı günü New York Güney Bölgesinde yapılan Reza Zarrab duruşmasından sonra Çarşamba günü Yargıç Richard Berman 12 sayfalık bir ‘karar’ yayınladı ve Rudy Giuliani ile Michael Mukasey’in Türkiye Cumhuriyet ile olan lobicilik anlaşmasının şartlarının açıklanmasını istedi.

Savcılık Giuliani ve Mukasey’in Türk hükümeti ile görüşmek dışında davanın düşürülmesi amacıyla New York Güney Bölge Savcılığı dışında başka hükümet görevlileri ile görüştüğünü iddia etmişti. Curcio hearing için Başsavcılık tarafından mahkemeye sunulan görüşünde, Giuliani’nin Türk hükümeti için ‘ajan’ kaydı yaptırdığını belirtmiş, Mukasey ve Giuliani’nin hem Türk hükümeti hem de Zarrab için çalışmasının yaratacağı çıkar çatışmasının ne anlama geldiğinin Zarrab tarafından tam olarak anlaşılması gerektiğini belirterek bir ‘çıkar çatışması soruşturması’nın gerekliliğini vurgulamıştı.

Başsavcılık ayrıca yine Giulaini ve Mukasey’in avukatlık şirketleri Greenberg Traurig ve Debevoise & Plimpton şirketlerinin aynı zamanda Zarrab’ın dolandırdığı ve mağdur ettiği Deutschhe Bank, Bank of America, JP Morgan Chase, Citibank, HSZBC, Standard Chartered, UBS ve Wells Fargo gibi bankaları da temsil ettiğini ve bunun bir başka çıkar çatışması doğurabileceğini iddia etmişti.

Mahkeme Başkanı Richard Berman dünkü celsede, savunmanın itirazına rağmen Nisan 24’de yeni bir ‘Curcio’ hearing yapılarak, bu iddiaların tartışılmasına karar verdi.

Yargıç: Zarrab’ın davası için başka kimler para ödüyor?

Her iki tarafın da sözlü savunmalarını Salı günü dinleyen hakim Berman, çıkar çatışması olasılığının mahkemenin ”üzerine düştüğü”ne karar verdi ve kararlarını aşağıdaki beş maddede özetledi:

1- Mahkeme Rıza Zarrab’ın var olan ve potansiyel bütün çıkar çatışmalarının bilincinde olduğunu tespit etmek amacıyla 24 Nisan 2017 tarihinde saat 9:30’da ‘çıkar çatışması’ soruşturması yapacak.

2- Greenberg Traurig ve Debevoise Plimpton şirketlerinin hem zarar gören bankalar ile hem de Giuliani’nin şirketi Greenberg Traurig’in Türk hükümeti ile bağlantıları incelenecek.

3- Brafman duruşma tarihine kadar

a. Mukasey ve Giuliani’nin Zarrab ile olan avukatlık sözleşmelerinin birer kopyası,

b. aynı kişilerin mağdur olan diğer bankalarla olan avukatlık sözleşmeleri,

c. Giulianin’in Türk hükümeti ile olan sözleşmesinin niteliği, sözleşmenin bir kopyası ve sözleşmenin ne zaman başladığı ve Giuliani’nin Türk hükümeti için yapılan işlere ne şekilde dahil olduğu

d. Zarrab davasının masraflarını üstlenen her türlü üçüncü partiye ait dokümanı mahkemeye iletecek

4- İleride ortaya çıkabilecek her türlü çıkar çatışmasından mahkeme haberdar edilecek.

5- Her iki taraf da istenen dokümanları 18 Nisan 2017 tarihine kadar teslim edecek.

 

 

Washington Hattı

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here