Zarrab Celsesinde süpriz karar

0
4209

Zarrab Menfaat Çatışması Davası 24 Nisan’da yapılacak.

Salı sabahı yaklaşık 9.30 gibi başlayan Reza Zarrab’ın davasında, Zarrab’ı her zamanki gibi asli avukat Benjamin Brafman temsil etti.

Başsavcılık, Rudy Giuliani ve Michael Mukasey’in avukatlığa alınmasının, aynı zamanda bu iki kişinin Greenberg Traurig ve Debevoise Plimpton avukatlık sirketlerinden olduğunu hatırlatarak, bu şirketlerin temsil ettiği bazı bankaların Zarrab’ın faaliyetlerinden dolayı mağdur olduğunu ileri sürerek, bu avukatların potansiyel çıkar çatışmasına neden olabileceğini ileri sürmüştü.

Bununla ilgili olarak Yargıç Berman, 24 Nisan’da bir duruşma yapmaya karar verdi. Böylece başsavcılığın talebi, böyle bir çıkar çatışmasının mümkün olabileceği iddiası, haklı bulundu.

Böyle bir duruşmaya gerek yok diyen savunma avukat Brafman’ın talebi ise geri çevrildi.

Brafman: Uluslararası Çözüm Aramak Hakkımız

Brafman davada, vekili Zarrab’ın davası için uluslararası çözüm bulabilirse bu yolu kullanmaktan çekinmeyeceğini de kaydetti.

Zarrab’ın savunmasına katılan Mukasey ve Giualini’nin Şubat ayı veya Mart ayı başında Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü ortaya çıkmıştı. O zamandan beri dava daha da ilginç bir hale gelmişti.

Duruşmada Zarrab da bizzat bulundu.

Brafman ayrıca New York Güney Bölgesi Başsavcılığını aşarak, siyasi figürlerle görüşerek, Başsavcılığın ‘arka kapısından’ girmeye çalışmadıklarını belirtti.

Dava ile ilgili daha detaylı haberimiz önümüzdeki saatlerde gelecek..

 

Washington Hattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here