Burhan Kuzu Erdoğan’ı yalanladı: Cumhurbaşkanının fesih yetkisi var

0
972

Saray’a danışmanlık da yapan Anayasa Profesörü ve AKP Milletvekili Burhan Kuzu, anayasa değişikliği teklifinde cumhurbaşkanına “fesih yetkisi” verildiğini söylemiş: “Bizim getirdiğimiz sistemde başkanın fesih yetkisi var!”

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, 27 Aralık 2016’da Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Burhan Kuzu’nun “Her yönüyle başkanlık sistemi” adlı kitabından bir bölüm paylaştı. Bu bölüme Kuzu, bazı ülkelerde ‘başkan’a verilen parlamentoyu feshetme yetkisini eleştiriyor, böyle sistemlerin ‘başkanlık’ değil, ancak ‘başkancıl sistemler’ olarak tanımlanabileceğini söylüyordu.

Erdoğdu’nun bu mesajına kendi Twitter hesabından yanıt veren Burhan Kuzu ise, “O eleştiri tek taraflı fesih için yazılmıştır” diyerek yazdıklarını savundu. Kuzu, cevabının devamında ise referanduma sunulan anayasa değişikliği teklifinde verilen yetkinin “fesih yetkisi” olduğunu şu ifadelerle ortaya koydu: “Bizim getirdiğimiz sistemde hem Başkanın fesih yetkisi hem de Meclis’in Başkanı seçime götürme yetkisi var. Yani bir denge var.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada anayasa değişikliği teklifi içinde fesih yetkisi olmadığı iddiasını sürdürmüş, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “İspat et, istifa edeceğim” diye seslenmişti.

İşte o yazışmalar:

[Haber görseli]

[Haber görseli]

 

Cumhuriyet

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here