ABD ve Almanya’dan sonra, İngiltere de, “15 temmuzun arkasında Gülen yok” dedi

0
3487

İngiliz Parlamentosu Dışişleri Komitesi (FCO) Cumartesi günü erken saatlerde yayınladığı raporda, Gülen hareketinin bireysel takipçilerinin 15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişimi ile uğraştığını ancak Gülen hareketini bir bütün olarak veya lider olarak darbe girişiminde rol aldığının şimdiye kadar kesinleşmediğini açıkladı.

Komite, hareketin kamuoyunda incelenmesinin ender bir örneği olan sözlü bir duruşma da dahil olmak üzere Gülen Hareketine mensup kişilerden ifade aldı. Alınan ifadeler ve bazı kanıtlar, bireysel olarak bazı hareket mensuplarının darbeye karıştığını, ancak bütün olarak hareket veya liderin sorumluluğunu kabul edilemeyeceğini yazdı. FCO’nun Hizmet Hareketini Terör örgütü ve mensuplarının, İngiltere tarafından bir terör örgütü üyesi olarak tanımlamasını kabul edilemeyeceğini söyledi.

Raporda, “İngiltere, darbe girişimi tarafından öne sürülen tehdide karşı Türkiye’yi destekleme haklıydı. Bununla birlikte, mevcut acil durumda, Türk Hükümeti tarafından gerçekleştirilen eylemler, Türkiye’de demokratik kültür ve insan haklarını zayıflatmaktadır. İngiltere, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehdide rağmen, Türk hükümetinin tepkisinin orantısız olduğuna karar verdi. “

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here