Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: El Kaide’den, IŞİD’den ben sorumluyum mu demek istiyorsun?

0
1216
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa referandumu çalışmaları kapsamında Ankara’da muhtarlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa referandumu çalışmaları kapsamında Ankara’da muhtarlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi, onların sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu buradaki konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra’daki saldırı öncesi söylediği “Eğer bu tutumunuz devam ederse siz kendi ülkenizde, caddede, sokakta rahat gezemezsiniz” sözlerine yanıt verdi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANI ÖNEMLİ BİR ŞEY SÖYLEDİ…”

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanı önemli bir şey söyledi, çok önemli. Döndü, bütün Avrupa’ya dedi ki ‘Eğer bu tutumunuz devam ederse siz kendi ülkenizde, caddede, sokakta rahat gezemezsiniz.’ Ne demek bu? Yani ‘El Kaide’den, IŞİD’den ben sorumluyum’, onu mu demek istiyor? Olmaz. Bu işin sağı, solu, partisi yoktur. Benim rahatsız olduğum kadar, eminim, Adalet ve Kalkına Partisi’ne, MHP’ye oy veren, sağduyulu vatandaşlarım da rahatsız. Niye biz bütün dünya ile kavga ediyoruz, niye böyle bir dil kullanıyoruz? Diline hakim olamayan devleti iyi yönetemez. Hele hele 80 milyonu temsil eden kişinin, az ve öz konuşması lazım. Sözlerinin hem Türkiye’de, hem dünyada bir ağırlığının olması lazım. Hepimizin ortak duygularına tercüman olması lazım.

“SORUN ÇÖZEN DEĞİL, SORUN YARATAN BİR ANAYASA”

Anayasa değişikliğinin ülkenin hiçbir sorununu çözmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Terör sorununu mu çözecek, ekonomiye istikrar mı getirecek, Türkiye Cumhuriyeti bütün devletlerle dost mu olacak, hayır. Sadece ve sadece rejimi değiştirecekler, demokratik parlamenter sistemden otoriter bir sisteme, tek adam rejimine geçeceğiz. Bu kadar basit. Sorun çözen değil, toplumu ayrıştıran, sorun yaratan bir anayasa değişikliğiyle karşı karşıyayız” dedi.

“EVET’ OYUNU ARTIRIR MIYIZ’ DİYE HOLLANDA İLE KAVGA ETTİLER”

Konuşmasında, Atatürkçülüğün yanlış öğretildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Atatürkçülüğün iki temel ayağı vardır; birincisi, ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim kaderimdir’ der. İkinci ayak var, çok önemli, üreten Türkiye. Bunu tanımlamak için, ‘Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça o ülkenin bağımsızlığı sağlanamaz’ demiştir. Bu kadar açık. Üretiyor muyuz, iki Trakya büyüklüğünde alanı ekmiyoruz. Bütün dünyayla kavga ettik, turist bile gelmiyor.

Hollanda’yla kavga ettik, niçin? ‘Evet’ oyunu artırır mıyız’ diye, gerekçe o. Sonra Sayın Başbakan, ‘Yeter, amaca ulaştık’ dedi, yani ‘Oyumuzu biraz artırdık, burada kafi.’ Peki fatura kime çıktı, Hollanda’daki Türklere. Almanya’daki Türklere. Her seferinde fatura yurt dışında çalışan kardeşlerimize, Türkiye’de iş adamlarına çıkıyor. Bu mudur ülkeyi yönetmek? 2,5 yıldır başkanlık sisteminin Türkiye’ye getirdiği fatura budur. Şimdi bu sistemi anayasal sistem haline getireceğiz” diye konuştu.

ABC Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here