Abdulkadir Selvi, ABD’nin Gülen’i iade etmeyeceğini ve Sarayın tükenen ümitlerini ifşa etti

0
2554

Havuz yazarı Abdulkadir Selvi, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda ABD’nin AKP ve erdoğana inanmadığı ve iadesi konusunda Türkiye’nin ümidini kestiğini ilan etti.

Selvi yazısında, AKP tarafından delil diye verilen hiç bir şeyin ABD tarafından kabul edilmediğini ve bundan dolayı bunlarla ilgili hiç bir işlemin yapılmadığını ilan etti.

Selvi, yazısının sonunda, iade talebinin kabul edilmeyeceğini anlayan sarayın, ABD’ye yönelik suçlamalarının artacağının da işaretini vermiş.

İşte yazının o kısmı.

Dün itibariyle Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili dosyanın henüz Adalet Bakanlığı’ndan mahkemelere gönderilmediği ortaya çıktı. Kapağını dahi açmamışlar.
Trump yönetiminden etkili bir isimle bir siyasetçimiz arasında şu diyalog yaşanıyor:

– Gülen’i Türkiye’ye iade edin.
– Bir imamın bu işi yaptığına inanıyor musun?
– Evet, inanıyorum çünkü benim bulunduğum Meclis bombalandı.

Darbeye ilişkin kanıt mı istiyorsunuz?

15 Temmuz’un ardından Meclis’i ziyaretinde Gülen’in iadesi için kanıtların dikkate alınacağını belirten ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’a Genelkurmay Başkanı Akar, “En büyük kanıt benim. Beni Fetullah Gülen’le görüştürmek istediler” yanıtını vermişti.

Ne oldu? ‘Vahşi Batı’nın adaleti bu işte.

– İmam Fetullah Gülen’in darbe yaptığına inanmaz ama imam Usame bin Laden’in 11 Eylül’ü yaptığına inanır.

İmam Fetullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmez ama imam Usame bin Laden’in ayaklarına taş bağlayıp denizin dibine atar.

– Sisi’nin darbe yaptığına inanmaz ama Erdoğan’ın darbe tiyatrosu çevirdiğine inanır.

ABD, Gülen’in iadesi konusunda neden adım atmıyor?

Suç ortaklığı var çünkü. 27 Mayıs’ta, 12 Mart’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta askere darbe yaptıran ABD, bu kez ihaleyi FETÖ’ye verdi. O nedenle koruyorlar. İade etmediklerine göre işleri bitmemiş demek ki.

‘One minute’ün ardından Türkiye’yi ziyaret eden CIA Başkanı David Petraeus, o dönem başbakan olan Erdoğan’a, “Siz İsrail’in özrünü kabul edin, biz de sizin cemaatle ilişkilerinizi düzeltelim” demişti. Erdoğan bu söz üzerine MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a dönüp, “Bu kadar mı içli dışlılar” diye sormuştu.
Şimdi buna Alman Haberalma Servisi Başkanı’nın “darbe girişiminin arkasında Gülen’in bulunduğuna dair kanıt olmadığı” yönündeki sözlerini ekleyip, “Kahl, bu kadar içli dışlı mısınız?” diye sormak lazım.

Dün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’la yaptığı görüşme yarım saat sürdü.

Bozdağ, Fetullah Gülen’in geçici olarak tutuklanması ve Türkiye’yi iadesi yönünde taleplerimizin olduğunu belirterek, Sessions’tan bunları mahkemeye göndermesini istedi.

Sessions ise, “Ben değerlendireceğim” karşılığını verdi.

 

Son olarak şunu belirteyim, iade konusunda Trump’tan oldukça ümitli olan Erdoğan, önümüzdeki günlerde daha büyük süprizlerle karşılaşabilir.

Şimdilik bu kadarını diyeyim, önümüzdeki gümlerde süpriz gelişmeler olabilir.

 

FUAT BARAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here