Vay canına: “Darbe girişiminin siyasi ayağını tespit edemedik”

0
1410
DARBE GIRISIMI MECLIS ARASTIRMA KOMISYONU BASKANI RESAT PETEK, YURTTA SULH KONSEYININ 38 KISIDEN OLUSTUGUNU, DARBENIN SIYASI AYAGANIN ISE TESPIT EDILEMEDIGINI BELIRTTI. (FOTO: YASIN DALKILIC/KAYSERI,DHA)

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, “Meclis Araştırma komisyonunda 141 kişi dinlendi. Yurtta Sulh Konseyi 38 kişiden oluşmaktadır. Darbenin siyasi ayağı ise tespit edilemedi” dedi.

TBMM Darbe girişimi Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Kayseri’de “28 Şubat’ta Direniş, 15 Temmuz’da Diriliş ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” konulu toplantıya katıldı.

 

‘KUR’AN-I KERİM SUÇ DELİLİ OLARAK KAYDA GEÇTİ’

28 Şubat döneminde savcı olduğunu söyleyen Petek, “Ben, 28 Şubat’ta savcı iken, yüce kitabımız suç delili olarak bana getirilmişti. Şimdi de Bodrum’da FETÖ ile mücadele kapsamında basılan bir evde, Kur’an-ı Kerim evden alınarak suç delili olarak kayda geçiliyor. Konu ile ilgili, Muğla Başsavcılığını aradım ve ‘Böyle rezalet olmaz’ dedim. Başsavcılık gereğini yaptı” dedi.

F… soruşturmaları kapsamında mağduriyet yaşayanların olduğunu belirten Petek, “Ancak, mağduriyetin giderilmesi için kör sağır olmuş iktidar yok. Mağduriyet yaşadığı ifade edenler kendi haklarını yargı yolunu açarak arayabilecekler” şeklinde konuştu.

‘SİYASİ AYAK İÇİN 1967’DEN İTİBAREN İNCELEMEK LAZIM’

Araştırma komisyonunda 141 kişinin dinlendiğini aktaran Petek, “Yurtta Sulh Konseyinde anılan 38 isim var. Bununla ilgili Ankara’da kamu davası açıldı. Darbenin siyasi ayağı ile ilgili yapılan incelemelerde iktidardan ve muhalefetten bir isim tespit edilmiş değil. Fethullah Gülen 1967’den bu yana bir proje olarak görevlendirilmiş, kendini çok iyi gizlemiştir. F.’nün siyasi ayağını detaylı incelemek için 1967’den 2016’ya kadar incelemek gerekir” ifadelerini kullandı

 

Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here