Kürtçe müzik dinledikleri için 2k kişi ‘örgüt propagandası’ndan tutuklandı

0
718
Piknikte Kürtçe müzik dinledikleri için gözaltına alınan 4 kişiden 2’si “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandı

Batman’dan Adana’ya ziyarete gelen Bayram Adıyaman, İshak Adıyaman, Çetin Can Çakmak ve Mehmet Emin Tenlik, 4 Mart günü Adnan Menderes Bulvarı Seyhan Baraj Gölü kenarındaki piknik alanında arabada Kürtçe müzik dinledikleri için çevredeki yurttaşlar tarafından yapılan ihbar sonucu gözaltına alınıp, bugün emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifadeleri alınan 4 kişi, sosyal medya paylaşımları ile arabalarında bulunan ve içinde Kürtçe müzik olan flaşı suç unsura olarak gösterilerek, “örgüt propagandası yapmak”tan sorgu hakimliğine sevk edildi.

Hakim, Bayram Adıyaman ve Çetin Can Çakmak’ı sosyal medya hesaplarında Abdullah Öcalan’ı paylaştıkları ve flaşta bulunan Kürtçe müzikleri gerekçe göstererek tutuklamalarına karar verdi. Mehmet Emin Tenlik’e ev hapsi cezası verilirken, İshak Adıyaman ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

4 kişinin gözaltı işlemini yapan polislerin, arabada çalınan kemençeli Kürtçe müziği “YPG marşı” diye tutanaklara yazması dikkat çekti.

GriHat

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here