Türkiye’de darbe girişimi,cemaate yapılanlar ve gelinen son nokta

0
2383

Malumunuz olmak üzere Türkiye geçtiğimiz temmuz ayında bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı.

Peki yaşananlar gerçekten bir darbe miydi yoksa arkasında farklı amaçları olan bir senaryo muydu?

Bugün geldiğimiz süreç içerisinde olayın bir kurgu olduğu iyice açığa çıkmış durumda öyle ki bunu daha geçtiğimiz günlerde iktidara yakın gazete ve gazeteciler dillendirdiler ve bunu söylerken hiç mi hiç utanmadılar.

Burada cevap aradığım diğer soru ise

Darbenin daha ilk anından itibaren cemaati suçlayan iktidar ve bu olay vesilesiyle olayı anlama zahmetine girmeyip iktidarın borazanlığını yapan muhalefet bu gerçeğe ne cevap verecek?

İşinden atılan,hapse konulan,işkenceye maruz kalan ve hatta ölen insanlar var bu ülkede.Peki bu insanların suçu ne? Cemaate gönül vermek veya mensup olmak mı?Böyle bir suç varsa bunun kanundaki yeri nedir? Sırf cemaate olan nefretinizden dolayı bu insanlara yapılanları nasıl reva görebilirsiniz?

Bu insanlara karşı yapılanlara göz yumanlar ve “onlarada iyi oldu çeksinler cezalarını” diyenler bunun vebalini nasıl ödeyecekler?

Zulme ses çıkarmayan Akp’liler acaba yarın onlarda bu olaylarla karşılaşmayacaklarını mı sanıyorlar?

Burada küçük bir örnek vermek isterim.

Mahkemede hakim Saddam’a sorar; Söylemek istediğin bir şey var mı?

Saddam; adil yargılanmak istiyorum.

Hakim; bunlar senin çıkardığın kanunlar!

Tabi ki onlarda bu duruma düşecekler,Cemaat medyasına el konulup gasp edilirken ses çıkarmayan güya muhalifler bugün ne haldeler?Hepimiz görüyoruz.

Türk basınının amiral gemisi diye adlandırdıkları gazete bugün ne halde?

Peki sizce olaylar bu safhaya ulaşmadan önce birkaç medya grubu daha yapılanlara tepki gösterseydi bu durumda olur muyduk?

Peki ama niye böyle oldu mesele Akp-Cemaat meselesi değil miydi?

Bu olaylar yaşanırken bu husus cemaat tarafından dile getirilmişti olay sadece Akp-Cemaat kavgası değil diye fakat muhalif geçinenler “bırakalım yesinler birbirlerini” anlayışı içerisinde hareket ettiği için sesini çıkarmadı ve yapılanlara bir anlamda destek oldu fakat böyle davranmaları meselenin Akp-Cemaat kavgası olmadığı gerçeğini değiştirmedi.

Burada yine küçük bir örnek.

Trump başkan seçilmesinin ardından 7 Müslüman ülke vatandaşlarına getirdiği yasak sonrası ABD halkı sokakağa dökülüp müslümanlara getirilen yasağa tepki gösterdi,müslümanlara sahip çıktılar,aktivist bir kadın eğer müslümanlar fişlenirse hepimiz müslümanız diye bağırız şeklinde konuştu üstelik bu gösterilere sadece yetişkinler değil ortaokula giden çocuklar dahil çeşitli yaşlardan,kesimlerden insanlar katıldı burada anlatmak istediğim ABD halkının demokrasinin temel dinamiklerini korumak adına mağdur olan kim olursa olsun buna karşı çıkmaları ve bu yaptıklarının ne denli önemli olduğudur ve asıl demokrasiye sahip çıkmak budur.Oysa bizim ülkemizde bir darbe tiyatrosunda partizanca sokaklara çıkan ve hatta askeri öğrencilere saldıran kişiler demokrasi kahramanı olarak nitelendirildi.

Allah aşkına demokrasiyi korumak sadece darbeye karşı çıkmakla mı olur?

Bu ülkenin sevelim veya sevmeyelim 6 milyon oy almış bir partisinin milletvekilleri hapiste,seçilmiş belediyelere kayyım atanıyor bu insanlara oy veren insanların iradesini yok sayılıyor sizce demokrasi bu mudur?

Sadece medya olarak değil gelinen noktada maalesef halkta çok büyük bir zulme ortak oldu(susarak veya zalimlere yahşi çekerek) üstelik bu halk %99 u müslüman olan bir halk.Burada bizlerde müslümanlığımızı sorgulamalı ve nasılsanız öyle yönetilirsiniz hadisi şerifini hatırlamalıyız,hatırlamalıyız ki kendimize çeki düzen verelim.

Son olarak umudum o dur ki bu süreç en kısa zamanda sona erer,masum insanlar kurtulur ve bir daha böyle karanlık günler yaşamayız ve gerçek manada ďemokrasiyi korumak için çabalarız en azından zulmün kime yapıldığına bakmadan karşı çıkmayı öğrenmiş olarak bu karanlıktan çıkarız

 

Durmuş Yıldız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here