Trump kabinesinde yeni kriz: Bir bakanın daha Rusya bağlantısı çıktı

0
1111

Trump Salı akşamı Kongre’ye yaptığı konuşmadan sonra aldığı pozitif övgüden sonra Çarşamba akşamı yeni Rusya ilişkileri ile vuruldu.

Washington Post’da yer alan haberlere göre Trump’ın Adalet bakanı Jeff Sessions, Senato’daki onama görüşmelerinde Rus devlet yetkilileri ile 2016 yılında hiçbir şekilde görüşmedim demesine rağmen, aynı yıl içinde iki farklı kez Rusların Washington’daki Büyükelçisi ile görüştüğü ortaya çıkarıldı.

Bu görüşmelerden biri Eylül yaında özel olarak o zamanlar senatör olan Sessions’ın odasında gerçekleşti. Adalet Bakanı olarak FBI’ya da bakan Sessions’ın bu görüşmeleri ile birlikte giderek artan ‘Trump-Rus’ bağlarını soruşturma çağrılarına boyun eğmesi ve kendisini soruşturmadan uzak tutması gerçekleşebilir.

Şimdiye kadar Sessions kendisini Trump-Rus bağlantıları ile ilgili yapılacak soruşturmalardan geri çekeceğine dair bir söz vermedi. Adalet Bakanı olarak ABD’nin aynı zamanda başsavcısı olarak (Attorney General) federal hükümeti ilgilendiren davalara bakan Amerikan Adalet Bakanı olarak bu ortaya çıkan bilgilerden sonra soruşturmadan kendisini davadan çekmek zorunda kalabilir.

Sessions hem Senato’daki onama görüşmesinde hem de daha sonra kendisine yazılı olarak gönderilen ve herhangi bir şekilde Rus devleti ile bağlantını oldu mu sorusuna ‘Hayır’ cevapları vermişti. Bu yeni ortaya çıkan bilgilerle yalan söylediği ortaya çıktı.

Kongre Komitesi Trump’ın Rus Bağlantısını Soruşturmaya Karar Verdi

Diğer taraftan ABD Kongresinin İstihbarat Komitesi de Çarşamba günü yazılı anlaşmaya vararak Trump’ın seçim kampanyası ile Rusya arasındaki bağlantıları soruşturmaya resmen karar verdi. Uzun bir süre bu soruşturmanın yapılıp, yapılmayacağı tartışılmıştı.

Komite öncelikle FBI ve diğer ABD İstihbarat kurumlarından gelecek belgeler ışığında bu soruşturmasını yapacak.

 

KAYNAK

Washington Hattı

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here