AB İstihbarat örgütü raporu: 15 temmuzun arkasında Gülenciler yok

0
6790

AB’nin resmi istihbarat örgütü olan EU Intelligence and Situation Centre’in, darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen’in değil Kemalistler, AKP muhaliflerinin olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nin resmi istihbarat örgütü olan EU Intelligence and Situation Centre’in (AB İstihbarat ve Durum Merkezi – Intcen) Gülen raporu basına sızdı. Brüksel merkezli yayın yapan ve AB haberleri veren ‘euobserver’ haber sitesinin yayınladığı ‘Gizli’ ibareli raporda Fetullah Gülen’in 15 temmuz darbesinin arkasında olmadığını yazdı.

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Gülen’in olmadığına vurgu yapılan raporda darbeyi aralarında ‘Gülenciler, Kemalistler, AK Parti muhaliflerinin de olduğu bir grubun yapmış olduğu” belirtiliyor. ‘euobserver’ haber sitesinin ele geçirdiği ‘gizli’ ibareli raporda ilk kez AB’nin istihbarat ajanlarının topladıkları  bilgilerle Hizmet Hareketi yapılanması hakkında birliğin resmi düşüncesi ortaya konulmuş oldu.

Raporda “Gülenciler, Kemalistler, AKP karşıtları ve fırsatçı grupların birleşiminden oluşan bir yapı bu darbenin arkasındadır. Dinler arası diyalog misyonu olan Gülen’in bu darbede rolü yoktur” ibaresiyle açıkça Gülen’in darbenin arkasında olmadığını yazması dikkat çekti. Raporda, “Gülen’in bizzat darbede bir rol oynamadığı, tek başına darbe yaptırabilecek kapasitesi yok” şeklinde  ifadeler yer alıyor.

Erdoğan tarafından gücünü derinleştirmek için kullanıldı

Rapor bir başka dikkat çekici bilgi, darbe girişimi sonrası Gülencilerin tutuklanmasının da “Erdoğan tarafından gücünü derinleştirmek için kullanıldığı” şeklinde yazıldı.

Rütbelileri korudu

Raporda, Gülen’in darbe olayında olmadığını gözler önüne serdi. AB’nin istihbarat örgütünün raporuna göre darbenin içinde Gülenciler olsa bile bunların rütbeleri “Yüzbaşı düzeyini geçmeyen düzeylerde!” ve Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kişiler hakkında bir planı yürürlüğe koyabilme olasılığı baskısı altında darbeye katılmış olabilirler ifadeleri yer aldı.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here